Vali keel:
Laeb...
 
     
 
 
 


Muuseumi kohvik on suletud 16., 23. ja 31.juulil. Vabandame!


Muuseum vajab suvehooajaks kokka

Muuseum vajab suvehooajaks kokka, Rohkem infot tel 5245054, e-maililt monika.joemaa@kurgja.ee


C. R. Jakobsoni Talumuuseumis ootab juulikuus külastajaid ees rohkelt sündmusi – talukultuurikooli õppepäevad, käsitööpäev, 6. eesti hobuse ning ohustatud tõugude päev, Kalevipoja kangelasjooks ja Sakala tee jooks.

Juulikuised perepühapäevad toimuvad 3. ja 17. juulil. 
3. juulil saab pitsat küpsetada ning 17. juulil paelu punuda. Algusajaks on kell 12.00 ning lõpp kell 16.00. Ekskursioon muuseumi peahoones ja territooriumil koos giidiga toimub kell 14.00. Töötoas osalemine maksab 3 €, muuseumi külastus on tasuta. Avatud on muuseumi kohvik. 

9. ja 10. juulil algusega kell 12.00 ootame kõiki huvilisi talukultuurikooli õppepäevadele, kus sel korral on teemaks „Kaapkübara viltimine“. Meie talupojakultuuris on eesti mehed kandnud pidulikel puhkudel kõrge rummuga kaapkübarat, mis tehti kas mustast või tumepruunist vildist. Neid on traditsiooniliselt valmistanud küll eelkõige kübarsepad, kuid miks mitte teha kaapkübar täna ise.
Õppeäevade osalustasu on 15 €, lisaks materjalide tasu 7 € (vill, paelad, sobivat värvi õmblusniit, pesuseep, želtiin), lõunasöök 3 € (vajalik ette tellimine). Töövahenditest palume igal osalejal kaasa võtta pesukausi, nõudepesuharja, luuavarre jämeduse kaika (umbes 50 cm pikk), tüki tülli (1 x 1 m) ja puuvillase riidetüki (1 x 1,5 m, näiteks vana voodilina). Viimistlemiseks käärid, õmblusnõelad ja sõrmkübar. Vajalik on teada ka tulevase kaapkübara kandja peaümbermõõtu. Huvilistel palume end registreerida hiljemalt 7. juuliks muuseumi telefonidel 44 58 171, 58 600 025 või e-mailil info@kurgja.ee .

10. juulil ootame kõiki huvilisi käsitööpäevale. Kell 12.00 toimub raamatu „Vändra kihelkonna rahvarõivad“ esitlus. Raamatu autor on Inna Raud. Toimub ka rahvarõivaste demonstratsioon ning peale seda alustavad töötoad: seebi keetmine, lamba niitmine, taimedega lõnga värvimine, paelte punumine, laastule maalimine, kõrkjatest ja hundinuia lehtedest punumine ning kriidivärvi töötuba jms. Töötoad väikese tasu eest. Töötab ka muuseumi kohvik.  

17. juulil kell 15.00 ootame kõiki teatrietendusele. Võhma linna teater „Rassijad“ toob lavale August Kitzbergi näidendi „Neetud talu. Etenduse lavastajaks on Olev Rass, kunstnik Natalja Remmer ja MTÜ Sinule kunstiring. Pilet 4 €.

22. juulil on Kurgjale oodata  jooksukangelasi, kes osalevad selleaastasel „Kalevipoja Kangelasjooksul“. Tegemist on ainulaadse jooksusündmusega, mis tutvustab Eestimaa loodusmaastikke ja kohalikku kultuuri ning kutsub üles jooksjaid oma sisemaailma süüvima ning targalt oma võimete piire testima. Kokku jookseb sellel aastal pilootprojekti raames 7 osalejat. Kurgjale saabudes on Kangelased oma teekonnal kokku läbinud juba 350 kilomeetrit, peatutakse, et häälestuda viimaseks katsumuseks.
Kalevipoegade saabumine Kurgjale on orienteeruvalt kell 14.00 - 15.00
Kalevipoegasid väestab torupilliansambel „Linnutaja“.
Kell 16.00 stardivad kangelased viimasele etapile "Kalevipoja Maraton" (42 km).
Lisainfo maratoni kohta:
http://www.elujooks.net/jooksusundmused/kalevipoja-kangelasjooks/

24. juulil ootame kõiki VI eesti hobuse ja ohustatud tõugude päevale, mis toimub koostöös Eesti Hobusekasvatajate Seltsi ning Pärnumaa Omavalitsuste Liiduga. Päev on pühendatud C. R. Jakobsoni 175. sünniaastapäevale.Kell 10.00 algab koolisõit. Kell 11.00 toimub päeva pidulik avamine koos „Kurgja viss 2016“ valimisega. Kell 12.15 antakse kätte C. R. Jakobsoni stipendiumid 2016. aasta Pärnumaa parimale põllumehele ning kultuuri- ja haridustöötajale. Jätkuvad hobusevõistlused (takistussõit, tünnisõit, rakendisõit). Kell 13.00 toimub lastele kepphobuste võistlus. Avatud on töötoad, kus saab meisterdada kepphobuseid, pulgaloomi, külmkapimagneteid, paelu punuda ja viltida. Töötoad väikese tasu eest. Kohapeal on taluturg ning avatud ka muuseumi kohvik. 

30. juulil ootame jooksusõpru Sakala tee metsajooksule. Sakala tee on metsarada Kurgjalt Vanaõueni, mida mööda C. R. Jakobson käis Viljandisse Sakalat toimetama. Sakala tee jooksu korraldatakse 1978. aastast. Sakala metsajooks on üks väheseid metsajookse Eestis, seepärast on oluline säilitada metsajooksu traditsioon.  Jooksudistantsidel võisteldakse erinevates vanuserühmades ning jooksudistantsid on 7 ja 15 km. Kepikõnnidistantsid on samuti 7 km ja 15 km. Jooksu start ja finiš on C. R. Jakobsoni Talumuuseumi veski ees. Lastejooks on sel aastal muudetud. Vanuseklassid ja distantsid on järgmised: kuni 3- aastased 200 meetrit, 4 - 5 aastased 200 meetrit, 6 - 7aastased 200 meetrit, 8 - 9aastased 1,2 km, 10 – 11 aastased 1,2 km. Eraldi toimub poiste ja tüdrukute arvestus.
Registreerimine algab kell 10.00, jooksu algus kell 11.00. Osalustasu on 7 km ja kepikõnnidistantsidel 5 € ja 14 km jooksul 7 €. Lastejooks on tasuta. Võistluse juhend on muuseumi kodulehel www.kurgja.ee Lisainfo Monika Jõemaa, tel 524 5054, monika.joemaa@kurgja.ee. Jooksu viivad läbi C. R. Jakobsoni Talumuuseum ja jooksuklubi Mispo. Samal ajal toimub ka 4. Mispo Maastikumaraton ja poolmaraton. Rohkem infot www.mispo.ee 
Samal päeval toimuvad Kurgjal ka ratsavõistlused.

Jakobsoni konkurss ootab kandidaate 17. juulini

CARL ROBERT JAKOBSONI nimeline konkurss

KONKURSI JUHEND

C. R. Jakobsoni stipendiumite konkurss toimub Pärnumaa aasta tunnustatuma põllumehe ning haridus- ja kultuuritegelase väljaselgitamiseks. Autasusid antakse välja aastast 1989.

Konkursi eesmärk on väärtustada Pärnu maakonna põllumeeste ning haridus- ja kultuuritegelaste tööd, kes on vähemalt viimased kümmekond aastat andnud suure panuse oma valdkonna ning üldisemalt kogu Pärnumaa elu edendamisse.

Konkurssi korraldab C. R. Jakobsoni Sihtasutus koostöös Pärnu Maavalitsuse ja Pärnumaa Omavalitsuste Liiduga. Konkursi viib läbi konkursi žürii, mille koosseisu kinnitab C. R. Jakobsoni Sihtasutuse nõukogu. Žüriisse kuuluvad Pärnumaa Põllumajandustootjate Liidu, Pärnumaa Talupidajate Liidu, Pärnu Maavalitsuse, Pärnumaa Omavalitsuste Liidu ja ajalehe Pärnu Postimees esindajad, igast üks, ja kaks SA nõukogu liiget. Žürii valib esimehe ja sekretäri. Žürii on otsustusvõimeline, kui kohal on vähemalt 4 liiget, sh esimees. Häälte võrdse jagunemise korral on otsustavaks esimehe hääl. Žürii koosolekud ja otsused protokollitakse.

Konkurss kuulutatakse välja ajalehes Pärnu Postimees ja muudes teabekanalites arvestusega, et taotluste esitamiseks jääb aega vähemalt üks kalendrikuu.

Taotlusi kandidaatide kohta võivad esitada töökollektiivid, põllumeeste ning haridus- ja kultuuritegelaste ühendused, kohalikud omavalitsused, külaseltsid, muud MTÜ-d, liikumised, seltsid.

Vabas vormis kirjalik taotlus kandidaadi CV andmete ja põhjendusega, miks ta on väärt konkursil osalema, samuti esitaja(te) kontaktandmetega, saata C. R. Jakobsoni Talumuuseumisse aadressil Kurgja küla, Vändra vald, 87612 Pärnu maakond, info@kurgja.ee või monika.joemaa@kurgja.ee 17. juuliks.

Aasta tunnustatum põllumees ning haridus- või kultuuritegelane saavad C. R. Jakobsoni mälestusmedali, C. R. Jakobsoni Talumuuseumi tänukirja ning rahalise autasu vastavalt autasufondi suurusele.

Autasufond tunnustatutele moodustatakse Sihtasutusele tehtavatest riiklikest, POL-i, kohalike omavalitsuste, põllumeeste ühenduste ning muudest eraldistest ja annetustest.

Autasud antakse võitjaile üle Pärnu maavanema, POL-i esindaja ja C. R. Jakobsoni SA nõukogu esimehe poolt C. R. Jakobsoni sünniaastapäeva tähistamise üritusel Kurgjal C. R. Jakobsoni Talumuuseumis 24. juulil eesti hobuse ja ohustatud tõugude päeval.Muuseumi haridusprogramm "Eesti toidu aastaring talus" pälvis ökoturismi kvaliteedimärgise EHE

Eesti ökoturismi EHE-märgise väljaandmist korraldatakse eesmärgiga tõsta ettevõtjate teadlikkust sotsiaalsest ja keskkonnakaitselistest aspektidest maaturismis ning pakkuda väliskülastajatele kogu maailmas jõudsalt kasvavaid ökoturismi tooteid. Turismiettevõtetele annab EHE-märgis konkurentsieelise ja väljundi kiiresti kasvaval turuosal, mille märksõnadeks on keskkonnatundlikkus, ehedad loodus- ja kultuurielamused.

Märgise andmist korraldavad Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) Turismiarenduskeskus koostöös MTÜ-ga Eesti Maaturism. EHE märgise andmist kaasrahastab Euroopa Liidu Sotsiaalfond.

9. veebruaril 2016. aastal otsustati kvaliteedimärk anda ka C. R. Jakobsoni Talumuuseumi haridusprogrammile " Eesti toidu aastaring talus"

Carl Robert Jakobsoni, Eesti rahva ärkamisaja suurkuju, õpetatud põllu- ja kirjamehe, Kurgja sümboltalu rajaja mälestuseks ning tema aadete ja pärandi tähtsustamiseks annab C. R. Jakobsoni Sihtasutus koostöös Pärnu Maavalitsuse ja Pärnumaa Omavalitsuste Liiduga igal aastal välja autasud maakonna tunnustatumale põllumehele ning haridus- ja kultuuritegelasele.

 
Avatud: 15.aprill - 15.oktoober iga päev 10.00-17.00
Muul ajal 10.00 - 16.00; Suletud riiklikel pühadel


info@kurgja.ee
Telefon 44 58171